Bojíte se ransomware? Máme řešení! 

 Vážení zákazníci,

v poslední době jste jistě zaznamenali zvýšený výskyt kybernetických útoků pomocí ransomware – vyděračského software. Nejvíce se v médiích hovořilo o útoku na benešovskou nemocnici nebo také na společnost OKD. Nicméně útoků je v poslední době opravdu hodně a další přibývají. Naše společnost nebere útoky na lehkou váhu, situaci vyhodnocujeme a monitorujeme.

 

Do konce ledna budeme mít zpracovaný „bezpečnostní standard“, kde bychom rádi zpracovali minimální bezpečnostní standardy a opatření pro počítačové sítě našich zákazníků. A během února bychom rádi uspořádali v našem školicím středisku na toto téma „kulatý stůl“, na který bychom rádi pozvali Vás, ale také odborníky z oboru, případně odborníky se zkušenostmi z likvidace následků útoků na rozsáhlé počítačové sítě. A zde bychom Vám také rádi námi definovaný „bezpečnostní standard“ představili. Jelikož mohou být Vaše data ohrožena již nyní, tak bych rád připomněl několik základních pravidel ochrany:

-               Dle statistik je 81% výše uvedených útoků vedeno skrz nedostatečně zabezpečený terminálový přístup do vnitřní sítě (Microsoft RDP). Doporučujeme tuto službu úplně zakázat, nebo alespoň omezit přístup výhradně přes bezpečnější VPN. V případě, že není z jakéhokoli důvodu možné RDP úplně zakázat, tak je nutné omezit přístup z přesně definované IP adresy.

-               Druhou nejčastější příčinou je chyba uživatele, který otevře přílohu emailu. Berte prosím na vědomí, že nakažený email se může tvářit jako zpráva od Vašeho kolegy, nebo známého. Buďte opatrní, kontrolujte odesílatelovu emailovou adresu, při jakékoli pochybnosti email neotvírejte nebo ověřte jeho autenticitu u odesílatele třeba telefonicky. Vyškolte své uživatele a seznamte je s bezpečných chováním v kyberprostoru.

-               Zajistěte, že používáte pouze aktualizovaný a účinný antivirový systém, aktualizovaný operační systém, aktualizované aplikace. Vyvarujte se používání systémů bez podpory. Podpora Windows 7 i Windows server 2008 končí již za několik dní!!!

-               Používejte pouze silná hesla, která pravidelně měníte.

-               Vyvarujte se použití neznámých paměťových USB zařízení

-               Pravidelně zálohujte. Nejúčinnější je offline záloha pomocí pokročilého zálohovacího software ideálně do geograficky vzdálené lokality. USB externí disk umístěný vedle serveru s daty není dostatečný způsob zálohování, kryptovir mnohdy nenávratně zašifruje i tyto jednoduše dostupné zálohy.

Mějte prosím na paměti, že žádná ochrana není dokonalá. A platí, že míra Vaší bezpečnosti je přímo úměrná úsilí a technologiím, které do ochrany investujete.

Pokud máte jakékoli dotazy ohledně výše uvedených doporučení, neváhejte se na nás obrátit, jsme připraveni Vám pomoci již nyní.